گیاهی بومی تایلند متخصص بیماریهای زنان

گیاه پیوریا میریفیکا چیست؟ همه چیز درباره گیاه پیوریا میریفیکا

Pueraria mirifica گیاهی است که در تایلند و سایر مناطق جنوب شرقی آسیا می روید. همچنین به Kwao Krua معروف است.
برای بیش از ۱۰۰ سال ، ریشه های Pueraria mirifica در طب سنتی تایلند برای تقویت جوانی و جوان سازی در زنان و مردان مورد استفاده قرار گرفته است
برخی از ترکیبات گیاهی شناخته شده به عنوان فیتواستروژن ، اجزای اصلی فعال Pueraria mirifica را تشکیل می دهند. آنها هورمون استروژن را در بدن شما تقلید می کنند.

پیوریا میریفیکا Pueraria mirifica به دلیل اثر استروژنی قوی ، به عنوان یک مکمل گیاهی فروخته می شود – که در درجه اول برای درمان علائم یائسگی استفاده می شود ، اگرچه تحقیقات نشان می دهد که این گیاه ممکن است مزایای دیگری برای سلامتی نیز داشته باشد.
در اینجا ۷ مزیت Pueraria mirifica برای سلامتی آورده شده است.

گیاه پیوریا میریفیکا چیست؟ همه چیز درباره گیاه پیوریا میریفیکا

۱- برطرف کننده علائم یائسگی

استروژن یک هورمون استروئیدی است که در بسیاری از عملکردهای بدن شما نقش دارد. در زنان ، یکی از نقش های اصلی آن ایجاد ویژگی های جنسی و تنظیم خلق و خو و چرخه قاعدگی است
با افزایش سن زنان ، تولید استروژن کاهش می یابد ، که ممکن است منجر به علائم جسمی ناخوشایند شود.

فیتواستروژن ها ترکیبات گیاهی هستند که رفتار استروژن را تقلید می کنند. از آنجا که Pueraria mirifica سرشار از فیتواستروژن است ، اغلب برای تسکین علائم یائسگی استفاده می شود
مطالعات كوچك انساني پس از درمان با كوائو كروا ، بهبودهاي چشمگيري در علائم مختلف يائسگي – از جمله گرگرفتگي ، خشكي واژن ، تحريك پذيري و دوره هاي نامنظم يا نبود قاعدگی نشان داده است.

با این حال ، یک بررسی ۲۰۱۸ نشان داد که داده های فعلی در مورد کارایی گیاه برای این اهداف به دلیل عدم استاندارد سازی مکمل و به طور کلی طرح های مطالعه ضعیف ، تا حد زیادی بی نتیجه است
حال ، مطالعات مناسب تری برای تعیین اینکه Pueraria mirifica یک درمان ایمن و موثر برای علائم یائسگی است ، لازم است.

خلاصه

چندین مطالعه کوچک نشان داده است که Pueraria mirifica یک درمان موثر برای علائم یائسگی است ، اما بسیاری از طرح های مطالعه دارای نقایص قابل توجهی هستند و قابلیت اطمینان نتایج آنها را محدود می کند.

۲-احتمال میرود باعث سلامت واژن شود

Pueraria mirifica ممکن است یک درمان موضعی موثر برای ارتقا سلامت بافت واژن و درمان خشکی واژن باشد.

یک مطالعه ۲۸ روزه در میمون های یائسه اثر ژل حاوی ۱٪ Kwao Krua بر روی بافت واژن را ارزیابی کرد. ژل موضعی به طور قابل توجهی سلامت بافت ، pH و رنگ پوست را بهبود می بخشد
به همین ترتیب ، یک مطالعه ۱۲ هفته ای اخیر در ۷۱ زن یائسه با علائم واژن مختلف ناخوشایند ، اثر یک کرم Kwao Krua را در مقایسه با یک کرم استروژن استاندارد ارزیابی کرد.
کرم Kwao Krua علائم تحریک واژن و خشکی را به طور قابل توجهی بهبود بخشید. با این وجود ، این مطالعه نتیجه گرفت که کرم استروژن در کل موثرتر است.
اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از گیاه برای بهبود سلامت واژن و اینکه آیا مزایای آن بهتر از سایر روشهای درمانی معمول است ، لازم است.

خلاصه

برخی از مطالعات حیوانی و انسانی منجر به بهبود علائم مختلف واژن با استفاده موضعی از Pueraria mirifica شده است. برای ارزیابی سودمندتر بودن آن نسبت به درمانهای معمول ، تحقیقات بیشتری لازم است.

۳- سلامت استخوان را ارتقا می دهد

تأمین ناکافی استروژن می تواند منجر به از دست دادن استخوان شود – که یک نگرانی عمده در مورد سلامتی زنان یائسه است.
تحقیقات اولیه حیوانات نشان می دهد که مکمل Pueraria mirifica به دلیل ترکیبات استروژن مانند ممکن است باعث بهبود سلامت استخوان شود.
مطالعه ای روی موشهای دارای استروژن کمبود اثر Pueraria mirifica در جلوگیری از پوکی استخوان را ارزیابی کرد. نتایج نشان داد که حفظ بهتر تراکم مواد معدنی استخوان در استخوانهای خاصی از موش هایی که بالاترین دوزهای مکمل گیاه را دریافت کرده اند
مطالعه دیگری اثر مکمل های خوراکی Kwao Krua را بر تراکم و کیفیت استخوان در میمون های یائسه بیش از ۱۶ ماه ارزیابی کرد.
نتایج نشان داد که گروه Kwao Krua به طور مثرتری تراکم و کیفیت استخوان را در مقایسه با گروه کنترل حفظ می کند.
هر دوی این مطالعات بر روی حیوانات حاکی از آن است که Kwao Krua ممکن است در جلوگیری از پوکی استخوان نقشی داشته باشد. با این حال ، تحقیقات تکمیلی برای درک اینکه آیا نتایج مشابهی در انسان می تواند رخ دهد ، لازم است.

خلاصه

مطالعات حیوانی نشان می دهد که مصرف مکمل Pueraria mirifica ممکن است از تحلیل رفتن استخوان در حیواناتی که کمبود دارند استروژن جلوگیری کند. برای ارزیابی اینکه آیا نتایج مشابهی در انسان می تواند رخ دهد یا خیر ، تحقیقات بیشتری لازم است.

۴- فعالیت آنتی اکسیدانی را بهبود می بخشد

آنتی اکسیدان ها ترکیبات شیمیایی هستند که باعث کاهش سطح استرس و آسیب اکسیداتیو در بدن شما می شوند ، در غیر این صورت ممکن است باعث بیماری شوند.
برخی تحقیقات در لوله آزمایش نشان می دهد که Pueraria mirifica ممکن است دارای خواص آنتی اکسیدانی باشد
یک مطالعه در موش هایی کمبود استروژن داشتند ، مقایسه اثر عصاره Pueraria mirifica و مکمل های استروژن مصنوعی بر غلظت آنتی اکسیدان در کبد و رحم
نتایج نشان داد که موشهایی که Pueraria mirifica دریافت کرده اند افزایش قابل توجهی در سطح آنتی اکسیدان را تجربه کرده اند ، در حالی که هیچ تغییری قابل توجهی در موشهایی که استروژن مصنوعی دریافت کرده اند مشاهده نشده است.
در نهایت ، تحقیقات بیشتری لازم است تا بفهمیم آیا Kwao Krua برای کاهش استرس اکسیداتیو و پیشگیری بالقوه از بیماری در انسان موثر است.

خلاصه

برخی تحقیقات حیوانی نشان می دهد که ترکیبات موجود در Pueraria mirifica ممکن است سطح آنتی اکسیدان را در بدن بهبود بخشد ، اگرچه هنوز در مطالعات انسانی تایید نشده است.

۵- ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

یکی دیگر از مزایای احتمالی Pueraria mirifica برای سلامتی ، پتانسیل آن برای کاهش رشد سلولهای سرطانی و تومورها است.

برخی از مطالعات نشان می دهد که این گیاه و ترکیبات فیتواستروژن آن ممکن است از رشد چندین توده سلولی سرطان پستان جلوگیری کند.

علاوه بر این ، یک مطالعه پس از تکمیل یک ترکیب خاص مشتق شده از Kwao Krua معروف به میروسترول ، در موش اثر محافظت از سرطان را نشان داد
اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما هنوز ادعاهای قطعی در مورد نقش این مکمل گیاهی در پیشگیری از سرطان در انسان خیلی زود است. تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

برخی تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که ترکیبات موجود در Pueraria mirifica ممکن است از رشد انواع خاصی از سلولهای سرطانی جلوگیری کند. با این حال ، مطالعات انسانی برای تأیید این اثرات مورد نیاز است.

۶- ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

Pueraria mirifica همچنین می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد – به خصوص از آنجا که ممکن است با کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی و بعد از آن ، سلامت قلب تحت تأثیر قرار گیرد.
استروژن در متابولیسم چربی ها و قندهای بدن نقش دارد. کاهش سطح استروژن می تواند بر عواملی که بر سلامت قلب شما تأثیر می گذارند ، مانند کلسترول بالاتر ، افزایش التهاب و افزایش وزن ، تأثیر منفی بگذارد.
یک مطالعه ۹۰ روزه بر روی خرگوشهایی که میزان تولید استروژن کم بر روی اثر Pueraria mirifica بر عملکرد شریان داشتند نشان داد که این مکمل در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل توجهی عملکرد رگهای خونی را بهبود می بخشد.
این گیاه همچنین احتمالا به دلیل اثرات بالقوه آن بر سطح کلسترول ، سلامت قلب را بهبود بخشد.
HDL – یا کلسترول خوب – در آزاد ماندن عروق از پلاک نقش دارد. بنابراین ، مقادیر بالاتر این نوع کلسترول باعث سلامت قلب می شود.
برعکس ، داشتن سطوح بالاتر کلسترول LDL “بد” با خطر بیشتری برای بیماری قلبی در ارتباط است. بنابراین ، سطح کمتری از این ترکیب مطلوب است.
یک مطالعه ۲ ماهه در ۱۹ زن یائسه نشان داد که مصرف مکمل های Pueraria mirifica باعث افزایش ۳۴٪ کلسترول HDL و ۱۷٪ کاهش کلسترول LDL می شود.
این مطالعات به اثر احتمالی محافظت از قلب Pueraria mirifica در جمعیت های خاص اشاره دارد. در این مرحله ، برای انجام نتیجه گیری در مورد نقش ویژه ای که مکمل گیاه در پیشگیری از بیماری های قلبی می تواند انجام دهد ، مطالعات بزرگتر انسانی لازم است.

خلاصه

برخی از مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که Pueraria mirifica ممکن است باعث بهبود مشخصات کلسترول و عملکرد رگ های خونی شود. برای شناسایی مزایای دقیق گیاه در جلوگیری از بیماری های قلبی ، تحقیقات بیشتری لازم است.

۷- ممکن است از سلامت مغز محافظت کند.

استروژن نقش مهمی در حفظ سلامت مغز و سیستم عصبی دارد.
برخی تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات استروژنی موجود در Kwao Krua ممکن است در برابر آسیب به مغز و سیستم عصبی شما که ممکن است در نتیجه کاهش سطح استروژن ایجاد شود ، محافظت می کند.
در یک مطالعه ، موش های کمبود استروژن با ترکیبی مشتق شده از Kwao Krua به نام miroestrol تحت درمان قرار گرفتند. موشهایی که به miroestrol داده شدند ، کاهش قابل توجهی در افت ذهنی و استرس اکسیداتیو در بافت مغز داشتند.
یک مطالعه جداگانه همچنین اثر محافظتی روی سلولهای مغزی موشهای دارای نقص ذهنی مربوط به استروژن را که با عصاره Kwao Krua تحت درمان قرار گرفتند ، مشاهده کرد.
اگرچه به نظر می رسد Pueraria mirifica ممکن است پتانسیل محافظت از سیستم عصبی را داشته باشد ، اما تحقیقات در مورد بررسی نقش آن بر سلامت مغز در انسان در حال حاضر وجود ندارد.

مکمل گیاهی بزرگ کننده سینه قرص پیوریا میریفیکا برای رفع افتادگی سینه ها
مکمل گیاهی بزرگ کننده سینه قرص پیوریا میریفیکا برای رفع افتادگی سینه ها

خلاصه

برخی تحقیقات حیوانی نقش محافظتی Pueraria mirifica را روی بافت عصبی مغز نشان می دهد. قبل از نتیجه گیری قطعی ، تحقیقات انسانی لازم است.

دوز پیشنهادی و عوارض جانبی احتمالی

مجموعه داده های Pueraria mirifica نسبتاً کم است که تعیین دقیق دوز ایده آل یا ارزیابی کامل مکمل برای خطرات احتمالی را دشوار می کند.
بیشتر تحقیقات نشان داده است که دوزهای ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم بی خطر به نظر می رسد و هیچ عکس العمل نامطلوبی گزارش نشده است.
در واقع ، عوارض جانبی منفی بسیار کمی به اثبات رسیده است ، اما این بدان معنی نیست که مصرف مکمل بدون خطر است.

روش مصرف قرص پیوراریا میریفیکا
روش مصرف قرص پیوراریا میریفیکا

Pueraria mirifica اغلب به عنوان “ایمن تر” جایگزین درمان های معمول جایگزینی هورمون می شود – که شناخته شده است با عوارض جانبی جدی همراه است ، از جمله افزایش خطر سرطان ، لخته شدن خون ، حملات قلبی و سکته مغزی.

برخی از متخصصان معتقدند که مکمل گیاهی ممکن است همان استروژنیک همان درمان های هورمونی معمولی را داشته باشد. بنابراین ، اگر می خواهید آن را مصرف کنید باید محتاط باشید.
همیشه قبل از مصرف هر گونه مکمل گیاهی برای درمان یک بیماری پزشکی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.
خلاصه
بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف دوزهای ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم Pueraria mirifica بی خطر است. تاکنون واکنشهای جانبی کمی گزارش شده است ، اما اطلاعات محدود است.

صحبت پایانی

Pueraria mirifica – یا Kwao Krua – مدتهاست که به عنوان یک روش جوان سازی در روش های طب سنتی تایلند مورد استفاده قرار می گیرد.

غنی از فیتواستروژن است ، ترکیبات گیاهی معروف به داشتن اثرات قوی مانند استروژن.
Pueraria mirifica اغلب به عنوان مکمل برای درمان بیماری های مرتبط با سطح پایین استروژن – خصوصاً مربوط به یائسگی در زنان – استفاده می شود.
تحقیقات در مورد این مکمل گیاهی محدود است. بنابراین ، اطلاعات زیادی در مورد ایمنی آن شناخته نشده است ، اگرچه تنها چند اثر منفی گزارش شده است.
احتیاط کنید و حتما قبل از افزودن Pueraria mirifica به برنامه سلامتی خود با پزشک خود صحبت كنید.

منبع: www.healthline.com

5 1 رای
امتیاز نوشته
عضویت
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
0
نظرات شما برای ما بسیار مهم است.x
()
x