فوایده ماساژ سینه بانوان و آموزش ماساژ دادن سینه

فوایده ماساژ سینه بانوان و آموزش ماساژ دادن سینه

ماساژ پستان ابزاری است که می توانید برای اهداف مختلفی از شناسایی سرطان پستان و تسکین درد عضلات گرفته تا بهبود تجربه شیردهی استفاده کنید.ممکن است حتی فقط ۱۵ دقیقه ماساژ برای استفاده از مزایای آن کافی باشد.

می توانید ماساژ پستان هایتان را خودتان انجام دهید. خطرات بسیار کمی در این زمینه وجود دارد ، بنابراین می توانید هر زمان که دوست دارید این کار را انجام دهید. درادامه بیشتر در مورد دلایلی برای اینکه چرا سینه های خود را ماساژ دهید ، نحوه انجام این کار بیشتر توضیح داده شده است.

چرا زنان سینه های خود را ماساژ دهند؟

۱- فواید ماساژ سینه برای زنان شیرده

تحقیقات فزاینده ای نشان می دهد که ماساژ پستان ممکن است فواید زیادی برای زنان شیرده داشته باشد.

به عنوان مثال ، در یک مطالعه ، به گروهی از مادران تازه شیرده در ۱۰ روز پس از زایمان ، دو ماساژ ۳۰ دقیقه ای پستان داده شد. در مقایسه با گروه کنترل که ماساژ دریافت نکرده اند ، این مادران هنگام تغذیه درد سینه کمتری را تجربه کرده اند.

نه تنها این ، بلکه نوزادان آنها نیز بیشتر پستان را می مکیدند و شیر حاوی سدیم کمتری بود.

در مطالعه ای که از سال ۲۰۰۴ انجام شد ، محققان دریافتند که ماساژ پستان کیفیت شیر ​​مادر را هنگامی که در سال اول پس از زایمان انجام می شود ، بسیار افزایش می دهد.

بخش هایی از شیر که با ماساژ بهبود می یابد شامل موارد زیر است:

 • مواد جامد شیر
 • چربی
 • غلظت کازئین
 • انرژی ناخالص
اثرات ماساژ دادن سینه بر روی کیفیت شیر مادر
اثرات ماساژ دادن سینه بر روی کیفیت شیر مادر

بیشترین فواید بین روز اول تا ۱۱ ماه پس از زایمان دیده شد. تنها خاصیت شیر ​​که در اوایل یا اواخر دوره شیردهی تغییر نکرده ، محتوای لاکتوز بود.

ماساژ همچنین ممکن است به بهبود جریان شیر کمک کند. یک مطالعه قدیمی تر از سال ۱۹۹۴ نشان می دهد که ترکیب مکیدن و ماساژ باعث تخلیه مجاری شیر و تشویق تولید شیر بیشتر می شود.

ماساژ همچنین ممکن است به جلوگیری و درمان مواردی مانند گرفتگی ، مجاری شیر بسته ، یا ورم پستان ، عفونت بافت پستان کمک کند.

۲- شناسایی زودهنگام سرطان سینه بانوان با ماساژ دادن

خودآزمایی پستان و ماساژ روشهایی برای شناسایی سرطان پستان در مراحل اولیه آن است. طبق یک مطالعه،در حدود ۲۵ درصد از زنان در نهایت خودآزمایی سرطان پستان خود را تشخیص می دهند. ۱۸ درصد دیگر به طور تصادفی سرطان را کشف می کنند.

تشخیص سرطان در مراحل اولیه ممکن است نتیجه شما را بهبود بخشد ، بنابراین بهتر است آن را بخشی از برنامه عادی خود کنید.

۳- ماساژ بررای بهبود فرم و زیبایی ظاهر سینه بانوان

برخی از افراد ماساژ پستان را به عنوان راهی برای بهبود ظاهر سینه های آویزان استفاده می کنند. اعتقاد این است که شما ممکن است از طریق ماساژ جریان خون در بافت پستان را افزایش دهید. برخی دیگر از روغن های خاص مانند روغن زیتون و روغن خراطین برای کمک به بهبود سفتی و کشش پوست و افزایش حجم سینه استفاده می کنند.

در یک مطالعه ، محققان کشف کردند که استریا گراویداروم (ترک های پوستی) که بیشتر به آن علائم کشش مربوط می شود – با ماساژ پوست با روغن می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

به عنوان بخشی از این مطالعه ، از زنان باردار خواسته شد که یا روغن بادام تلخ را بدون ماساژ به بدن خود بمالند ، یا بدن خود را به مدت ۱۵ دقیقه در روز با استفاده از روغن بادام ماساژ دهند.

در پایان مطالعه ، زنانی که از روغن و ماساژ استفاده کردند ، علائم کشیدگی کمتری داشتند. روغن بادام به خودی خود سود چندانی نداشت.

۴- ماساژ برای سیستم لنفاوی

بافت پستان شما تا ناحیه زیر بغل گسترش می یابد. غدد لنفاوی زیادی در این قسمت از بدن وجود دارد و ماساژ دادن آنها ممکن است به تحریک سیستم لنفاوی شما کمک کند.

سیستم لنفاوی شما وظیفه کمک به دفع سموم را در بدن دارد. اگر از غدد لنفاوی خود را جراحی کرده اید ، ممکن است تجمع مایعات زائدی به نام لنف ادم(ورم اندام) را تجربه کنید. ممکن است این نوع ماساژ پستان را که به عنوان تخلیه دستی لنفاوی نامیده می شود برای شما مفید باشد.

طبق تحقیق منبع معتبر ، بیش از ۱نفر هر از ۵ نفر مبتلا به سرطان پستان دچار لنف ادم می شوند. علائم شامل تورم در بازو ، پستان یا قفسه سینه است. معمولاً منجربه جراحی یا پرتودرمانی خواهد شد.

درمان استاندارد اغلب شامل استفاده از فشرده سازی برای از بین بردن تورم است.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۴ ترکیبی از بانداژ و ماساژ برای درمان لنف ادم مربوط به پستان را بررسی کرد. محققان دریافتند که افزودن ماساژ پیشرفت چشمگیری نسبت به باندینگ دارد.

حتی اگر ورم لنفاوی ندارید ، ماساژ پستان می تواند بدن شما را از سموم گرفتار در سیستم لنفاوی خلاص کند.

۵- ماساژ سینه برای رفع درد های عضلانی

اگر احساس درد می کنید ، ماساژ پستان همچنین می تواند به کاهش تنش در عضلات قفسه سینه کمک کند. به این عضلات سینه ای شما گفته می شود. شاید شما در فعالیت ها ، تمرینات یا ورزش هایی که این عضلات را خسته می کند شرکت کنید.

سینه ها به شکل مثلث هستند و در زیر پستان شما استراحت می کنند. اگر در کمر خود دچار تنش شوید ، ممکن است با کشش عضلات قفسه سینه نیز جبران کنید.

ماساژ به قفسه سینه می تواند آرامش پایدارتری نسبت به ماساژ پشت به تنهایی داشته باشد. در حقیقت ، اگر فقط کمرتان را ماساژ دهید ، با اتمام جلسه ، مغز شما همچنان احساس کشش در قفسه سینه می کند.

در نتیجه ، مغز ممکن است تنش را به پشت شما برگرداند تا نیروهای موجود در دو ناحیه بدن شما متعادل شود.

نحوه انجام ماساژ سینه بانوان

روش ماساژ استفاده شده ممکن است بسته به مزایایی که می خواهید دریافت کنید متفاوت باشد.

آموزش نحوه انجام ماساژ سینه بانوان
آموزش نحوه انجام ماساژ سینه بانوان

ماساژ دادن سینه بانوان شیرده

لزوماً روش صحیح یا غلطی برای ماساژ پستانهای خود برای شیردهی وجود ندارد. ماساژ ممکن است با فشار انگشتان به قسمت جلویی سینه یا بدون آن استفاده شود. حالت تخلیه دست استفاده از دست شما برای از خالی کردن شیر مادر است ، نه از طریق پمپ یا شیردهی.

این مراحل را دنبال کنید:

 1. هر بار روی یک پستان تمرکز کنید. چهار انگشت یک دست را در بالای پستان و چهار انگشت دست دیگر را در پایین قرار دهید. ماساژ به صورت دایره ای. اگر دستانتان گرم باشد ، این حالت ممکن است بهترین احساس را داشته باشد.
 2. توجه خود را به کناره های پستان خود جابجا کنید و به صورت دایره ای ادامه دهید. حتی ممکن است بخواهید با دستان خود مشت بزنید و پستان خود را به آرامی بغلتانید یا مانند خمیر آرام ورز دهید.
 3. سعی کنید با استفاده از نوک انگشتان روی تمام سطح پستانها نیز ضربه بزنید و ماساژ دهید.
 4. در صورت تمایل به بیان ، انگشت اشاره خود را در پشت پایه نوک پستان خود قرار دهید. انگشتان را کنار هم قرار دهید در حالی که به آرامی به پستان فشار می آورید ، شیر را به سمت نوک پستان فشار می دهید ، شیر مادر را بیان می کنید (خارج می کنید). موقعیت خود را در صورت نیاز تنظیم کنید. به صورت ضربان قلب ، به میزان ضربان قلب فشار دهید.
 5. حالت دست قبل و بعد از پمپاژ نیز ممکن است به شما در تخلیه سینه کمک کند.

آموزش ماساژ برای تشخیص سرطان سینه

اگر سینه های خود را برای مشاهده علائم سرطان بررسی می کنید ، لازم است به یاد داشته باشید که پستان شما واقعاً تا زیر بغل گسترش می یابد. فراموش نکنید که کل پستان ، از جمله پستانک ، آرئول و این ناحیه دراز را بررسی کنید.

همچنین به همسرتان خود بگویید تا هر نوع توده یا برجستگی را نیز به شما اطلاع دهد.

این مراحل را دنبال کنید:

 1. جلوی آینه بایستید و سینه های خود را چک کنید. به دنبال هرگونه تفاوت اندازه ، تغییر رنگ یا اختلاف شکل باشید. دستان خود را در کنار خود قرار دهید ، سپس بر روی باسن خود قرار دهید ، و سپس بالای سر خود قرار دهید تا از زوایای مختلف ببینید.
 2. در حالی که هنوز به آینه نگاه می کنید ، یک دست را پشت سر خود قرار داده و سه انگشت را روی پستان خود قرار دهید. انگشتان خود را به صورت حلقه های کوچک روی بافت پستان خود حرکت دهید. هنگام حرکت دادن انگشتان خود فشار سبک ، متوسط ​​و سخت را وارد کنید تا تمام مناطق را بررسی نمایید.
 3. انگشتان خود را به ناحیه زیر بغل منتقل کنید و همانطور که انگشتان خود را در امتداد حرکت می دهیدد ، با حلقه های کوچک ادامه دهید.
 4. ماساژ را بر روی سینه دیگر تکرار کنید.
 5. ماساژ خود را با فشار دادن هر نوک پستانک به پایان برسانید تا به دنبال هر گونه ترشح یا درد باشید. اگر یکی از این علائم را تجربه کردید ، به پزشک زنان مراجعه نمایید.

ماساژ دهی برای بهبود ظاهر پستان

باز هم ، مطالعات رسمی کمی وجود دارد که نشان می دهد ماساژ پستان ظاهر پستانها را تغییر می دهد. اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ماساژ پستانها با روغن می تواند از بروز علائم کشش ، حداقل در زنان باردار جلوگیری کند.

محققان پیشنهاد می کنند هر روز به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ با روغن بادام را در اوایل بارداری شروع کنید. فقط ۲۰ درصد از زنانی که از این رژیم پیروی می کنند دچار علائم کشیدگی می شوند.

در یک پژوهش ، ۴۱ درصد زنان دارای علائم کشیدگی پوست بودند ، بنابراین این روش میزان بروز را به نصف کاهش می دهد.

تخلیه لنفاوی با ماساژ پستان ها

ماساژ تخلیه لنفاوی از ناحیه تحتانی زیر بغل شروع می شود. این جایی است که شما واقعاً می توانید غدد لنفاوی خود را در زیر پوست احساس کنید.

ماساژ را با حرکت به سمت بالا در جهت عقربه های ساعت بر روی پستان راست و خلاف جهت عقربه های ساعت بر روی پستان سمت چپ ادامه دهید. این جهت سیستم لنفاوی را تقلید می کند.

یک پزشک ممکن است با استفاده از هر دو دست خود فشار ملایمی را در ضربات سبک در کل پستان و زیر بغل وارد کند. بعد از کامل شدن دایره ، ممکن است پزشک با استفاده از هر دو دست پستان را چندین بار به سمت داخل پمپ کند.

همچنین ممکن است این نوع ماساژ را به تنهایی امتحان کنید. حتی ممکن است احساس کنید گره ها در زیر لمس شما تخلیه می شوند. اگر اخیراً جراحی یا موارد دیگری داشته اید ، بهتر است در انجام این نوع ماساژ را با متخصص مشورت نمایید.

استفاده از ماساژ برای تسکین تنش عضلانی

ماساژ پستان ها و عضلات سینه مشابه است ، اما کمی متفاوت است. با ماساژ پستان ، نوک سینه اغلب درگیر می شود. این مورد در مورد ماساژ سینه ای نیست.

هنگام برخورد با عضلات قفسه سینه احتمالا بهتر است بیشتر روی سه ناحیه ای که این عضلات به بدن متصل می شوند تمرکز کنید.و بصورت کاملا ریلکس و آرام همراه با روغن این کار را انجام دهید.

برای افرادی که شرایط پزشکی دارند و نیاز به کمک در آسیب لنفاوی دارند ، در مورد برنامه های ماساژ پستان به پزشک خود بگویید.

آیا خطری وجود دارد؟

خطرات زیادی در ارتباط با ماساژ پستان شما وجود ندارد.

اگر سرطان پستان یا جراحی بر روی پستان خود انجام داده اید ، ممکن است بخواهید در مورد وجود توده ها ، اسکارها یا مناطقی که اخیراً تحت تابش قرار گرفته اند مراقب باشید. در این موارد ، ممکن است بهترین کار این باشد که از مشورت پزشک زنان استفاده کنید.

اگر مشکوک به ورم پستان هستید ، به پزشک مراجعه نمایید. ماساژ می تواند کمک کند ، اما ممکن است برای رفع عفونت به داروهایی نیز نیاز داشته باشید.

ورم پستان اغلب در چند ماه اول پس از زایمان ایجاد می شود. علائم دیگر ممکن است شامل تب و لرز ، درد و تورم باشد.

حرف آخر

ماساژ پستان ممکن است طیف وسیعی از مشکلات سینه را کاهش دهد ، از مجاری شیر بسته تا عضلات دردناک. حتی ممکن است جان شما را نجات دهد. به طور کلی سعی کنید ماساژ پستان را به تنهایی انجام دهید.

اگر با مسائل پزشکی خاصی روبرو هستید ، بهتر است برای مراقبت منظم با یک متخصص مشورت کنید. و در صورت مشاهده توده های جدید و یا تغییرات دیگری در پستان ، در اسرع وقت مراجعه نمایید. تا احتمال سرطان را بررسی کند.

5 1 رای
امتیاز نوشته
عضویت
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
0
نظرات شما برای ما بسیار مهم است.x
()
x